Održan protest radnika Kolubare
Kod Rudarske česme u organizaciji Radnog tela – Jedinstvo Kolubara održan je protest upozorenja radnika Rudarskog basena „Kolubara“ jer su nezadovoljni zbog promene pravne forme Elektroprivrede Srbije iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo. Skupu je prisustvovalo nekoliko stotina radnika ali i predstavnika opozicionih stranaka, koji su podržali protest. Nezadovoljni radnici traže da se poništi odluka o transformaciji i dodaju da ukoliko se to ne desi u roku od sedam dana, da će radikalizovati protest.
Goran Perišić je bagerista sa 32 godine staža u Kolubari. Jedan je od inicijatora ovog protesta i formiranja Radnog tela. Kaže da ga je muka naterala da govori pred ovolikim brojem ljudi i da mu je drago što je veliki broj radnika imao hrabrosti da bude na skupu.
Milovan Ćojbašić, radnik Kolubara Usluga rekao je na skupu da će ukoliko dođe do promene vlasništva EPS-a, prve na udaru biti „sve ćerke firme EPS-a“.
„Nema opravdanja da se štampaju akcije za tri milijarde evra za preduzeće koje vredi 15 milijardi evra“, kaže Nikola Tomić, radnik TENT-a iz Obrenovca.
Vladmir Vujanović, radnik Kolubare i jedan od organizatora protesta pozvao je svoje kolege da svi zajedno složni stanu u odbranu Kolubare i EPS-a.
Dragana Miljanjić, radnica Metala rekla je na skupu da samo heroji pobeđuju i da je ovo poslednji čamac spasa za Kolubaru.
Radnica Snežana Božić poručila je da se radnici više ne plaše i da neće ćutati.
Žarko Pavlović, privatni preduzetnik iz Lazarevca podršao je protest radnika i dodao da je ovo pitanje svih nas a ne samo radnika Kolubare. Ovaj basen othranio je i othranjuje mnoge porodice u našem gradu a Kolubara treba da se brani upravo ovde, kaže Pavlović.
Organizatori protesta zahvalili su se i opštinskim odborima opozicionih stranaka koji su podržali ovaj skupa a među njima su Srpska stranka Zavetnici, Sprski pokret Dveri, Demokratska stranka, Narodna stranka, Ne davimo beograd, Novi DSS, Zdrava Srbija, Stranka slobode i pravde, Socijademokratska stranka, kao i brojnim narodnim poslanicima. Rok za poništenje odluke je sedam dana poručuju radnici i najavljuju radikalizaciju protesta, ukoliko se ne ispune zahtevi.