Lazarevčanke prijavljuju nasilje
Da nasilje nije privatna stvar koja ostaje između četiri zida, već problem čitavog društva u čijem rešavanju moramo svi učestvovati, istakli su učesnici tribine o nasilju nad ženama, održane u opštini Lazarevac. U cilju širenja svesti i ohrabrivanja žrtava i svedoka da nasilje prijave nadležnim institucijama, UG „Amikus“ u saradnji sa opštinom Lazarevac, uz podršku Sekretarijata za socijalnu zaštitu Gradske uprave Grada Beograda organizovana je tribina koja se bave navedenim problemom.
Tribina u opštini Lazarevac okupila je stručnjake iz svih društvenih sfera koji su uključeni u borbu protiv nasilja nad ženama. Skup je otvorio predsednik opštine Bojan Sinđelić, koji je naveo da je nasilje problem s kojim se svi suočavamo i pozvao sve žene da na vreme reaguju. Dodao je da u opštini Lazarevac veliki broj žena obavlja javnu funkciju i da u tom pogledu one imaju punu ravnopravnost sa muškarcima.

Iznenađen sam kada pogledam podatke koliko su žene zapravo zastupljene u vlasti opštine Lazarevac. Nismo bili svesni koliko imamo žena direktora, npr. žena je i načelnik uprave, javni pravobranioc, direktori ustanova, šefovi u raznim organizacijama. Od 61 odbornika imamo 20 pripadnica ženskog pola. To je podatak koji govori o tome da smo kao društvo sazreli po tom pitanju, da ne pravimo nikakve razlike između polova. Želim da naglasim da za sve te rezultate koje smo postigli, sve te projekte koje smo realizovali, veliku zaslugu imaju zapravo i zene koje su u ogromnoj većini činile vlast – dodao je Sinđelić.
Nasilje se ni u kom slučaju ne sme skrivati i dobro je što se organizuju tribine ovog tipa koje se bave rešavanjem problema koji utiče na celokupno društvo, kaže predsednik Sinđelić.
Kada je u pitanju statistika, u 2018. godini Gradskom centru za socijalni rad u Lazarevcu nasilje su prijavile 262 žrtve. Prošle godine čak četiri žene i isto toliko dece bilo je smešteno u Sigurnu kuću, kaže Nadežda Božić direktorka Centra za socijalni rad odeljenja u Lazarevcu.

Na evidenciji Centra za socijalni rad opštine Lazarevac bilo je 262 žrtve nasilja od čega su 208 osoba ženskog pola. Najčešće izricane mere su zabrane približavanja mestu stanovanja i mestu rada i zabrana daljeg uznemiravanja. Prošle godine smo imali 4 žene i četvoro dece koji su bili smesteni u sigurnu kuću-dodala je Nadežda Božić.
Šta se dešava kad se utvrdi da su prijave o nasilju osnovane?
Stopa nasilja je uglavnom u blagom porastu svake godine. Ono što je zabrinjavajuće je što je isti broj ubijenih žena, kaže Božićeva. Lazarevac je specifičan po tome da žene prijavljuju nasilje ali zabrinjavajuća je činjenica da je sve veći broj starijih osoba i dece koji su direktne žrtve nasilja.
Povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, 25. novembra, kao i početka svetske kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, u zgradi Skupštine grada Beograda biće održana velika konferencija pod nazivom „Nijedna više“, koja će okupiti predstavnike nadležnih institucija i stručnjake koji se bave sprečavanjem nasilja nad ženama.