VIRUS ZAPADNOG NILA – Evo kako da se zaštitite
Ako vam naglo skoči temperatura, osećate se umorno, imate glavobolju, bol u leđima, zglobovima i mišićima, primetite blagi osip po telu i uvećane su vam žlezde, moguće je da ste zaraženi virusom Zapadnog Nila, pa bi trebalo da se obratite lekaru.
U Zavodu za biocide kažu su zaraženi domaći komarci, poznatiji kao kuleks koji je najrasprostranjeniji i najbolje prenosi ovaj virus. Pošto se ovi komarci hrane i krvlju ptica (koji su rezervoari virusa) i čoveka, na taj način dolazi do pojave virusa među ljudima.
Naknadim analizama nije utvrđeno ponovno prisustvo virusa u komarcima. Zavod za biocide i kontinuirano prati brojnost komaraca na celoj teritoriji Beograda i radi detekciju virusa Zapadnog Nila u njima i čim se na nekom lokalitetu utvrdi prisustvo virusa naše ekipe iste večeri izlaze na teren i vrše suzbijanje komaraca. Građani mogu da budu bezbrižni, jer je situacija u potpunosti pod kontrolom i nema razloga za zabrinutost – objašnjava dr Branislav Pešić iz Zavoda za biocide.
Oboljevanje još uvek nije registrovan kod ljudi, potvrđuju u Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra Srbije. S obzirom da se virus već pojavio među komarcima, evo nekoliko saveta kako da se sačuvate:
- Predveče i rano ujutru, kada su komarci najaktivniji ima najviše, izbegavajte da šetate pored reka i drugih voda
- Redovno koriste sredstva protiv komaraca
- Nosite odeću dugih rukava i nogavica kako biste što veći deo tela zaštitili od ujeda komarca
- Ako već niste, ugradite mrežice protiv komaraca, naročito ako živite blizu reka
- Oko kuće ispraznite sve saksije, stare gume sa vodom, jer su to mesta najpogodnija za razmnožavanje komaraca