Pozorišna predstava „Ženski orkestar“ održana u Lazarevcu
Mora li umetnost na tržište i da li su kompromisi u kulturi neminovni? Ta pitanja postavlja najnovija predstava Narodnog pozorišta. Reč je o drami „Ženski orkestar“ Žana Anuja, u režiji Juga Radivojevića.
„Moraćete da izađete na tržište, gospodo umetnici“ – već iz početka je jasno, groteska i zabavljački ton Anujevog komada, na čemu su trijumofovala ranija izvođenja, ne samo da su staromodni već su i neprihvatljivi sadašnjem položaju školovanih muzičara i umetnika uopšte.
Cigu-ligu note uzurpirale su prostor stvaralaštva, odvija se prinudna prekvalifikacija znanja u ponižavajuću poslušnost.
Dramaturg Ivana Dimić, reditelj Jug Radivojević i kompozitor Vladimir Pejković upravo to potenciraju služeći se matricom Anujevog komada, što je gest odgovornosti prema sopstvenoj profesiji.
Neophodna je reforma u kulturi, to svi znamo, već decenijama unazad. Jer se gotovo ništa nije promenilo ovih 50, 60 godina, ali kako da ta tranzicija ne bude divlja, to su teme koje ova predstava otvara i apeluje na blagonaklon odnos prema umenicima jer oni su posebna vrsta – kaže Radivojević.
Umesto vrcavih numera slušamo songove obeshrabrenja, manje-više uspešne, ali i nije ideja da se dopadnu. „Ženski orkestar“ replicira moći novca i tajkunizaciji umetnosti.